MĄKI BEZGLUTENOWE lub MĄKI KETO
O makah bezglutenowych informacji w sieci jest pełno, o ich właściwościach, rodzajach i td.
Napiszę tylko o mąkach, które produkujemy w naszej manufakturze ULISZA.PL i które są dostępne w sklepie www.ulisza.pl
Nigdy nie miałam do czynienia z innymi mąkami, ostatnio korzystam z własnych mąk – pieczę, dodaję jako zagęszczacz do zup i sosów, czasami kręcę w Nutribullet mleka roślinne, koktajle z dodatkiem owoców i pietruszki.
Dlaczego nasze mąki są wysokiej jakości, o czym piszą i mówia klienci?
Tajemnica tkwi w technologii produkcji, bo my wrócili do starej metody produkcji olejów – wyciskanie w beczkach, bez podgrzewania i mielenia. Dlatego odtłuszczone nasiona, ziarna i orzechy nie są spieczone, są sypkie i nie zmieniaja smak w trakcie wyciskania olejów. Sypkie ziarenka i orzechy znacznie łatwiej zmielić do drobnej mąki. Dlatego nasze mąki są drobno mielone, puszyste i smaczne. Nie dodajemy żadnych konserwantów, polepszacze, antyzbrylacze i innego paskudnych dodatków. Lepiej ich przechowywać w lodówce, na dolnej półce, bo chociaż są odtłuszczone, to i tak zawieraja jeszcze olej.
1. Migdałowa – najbardziej popularna, nadaje wypiekom delikatny aromat i smak. Dla słodkich i wytrawnych. Dla mleka roślinnego, panierki
2. Sezamowa – moja ulubiona, słodka, z zapachem sezamu. Bardzo pyszna, na słodycze, mleko, panierki jest jedną z najlepszych. Ciasta z nią paczną chalwą. PYCHA!
3. Lniana- bardzo zdrowa, smak neutralny, na przepyszne bułeczki, KETO chle, chleb dla chorych na cukrzycę.
4. Z orzechów włoskich – słodka, z nutką goryczki brązowej skórki orzechowej. Nadaje wypikom smak czekoladowy, można piec słynne brownie.
5. Konopna – słodkawa, z lekką gorzyczką, Dodaję do zup, płacków z kabaczków, dyni i td. Bardzo zdrowa!
6. Dyniowa z zielonych pestek dyni – zawsze dodaję jako zagęszczacz do zup i sosów, dodatkowe źródło cynku i białka.
7. Słonecznikowa – delikatna, ma neutralny smak, można wykorzystywać praktycznie wszędzie – panierka, ciasta, mleko, koktajle, chleb.
Także są dostępne odtłuszczone ziarna, orzechy, ja dodaje do sałatek, surówek, mleka roślinnego, można jeść ossobno, są pyszne.
Od jutra mąki można kupić z rabatem 20%.
KOD – #KZJmaka 29-31.10
KOD – #KZJ AKTYWNY CAŁY CZAS
ZAPRASZAMY!